E-Ticaret Sitelerinin Salgından Minimum Etkilenmeye Devam Ediyor!

Uzun zamandır hepimiz karantina altındayız. Birçoğumuz işe bile gidemiyor, her yer kepenk indirmek zorunda kaldı. Evet, corona virüs hepimizin hayatını olumsuz yönde etkiledi. Fakat şöyle bir gerçek var ki salgın, e-ticaret dünyasını fazlasıyla olumlu yönde etkilemiş bulunuyor. İnsanların en büyük korkusu kargo ve lojistik şirketlerin faaliyetlerini durdurması yönünde, ama dünya genelinde aylardır sokağa çıkma yasağı olan ülkelerde bile kargo şirketleri tedarik zincirinin daha fazla kırılmaması ve ekonominin tamamen durmaması adına faaliyetlerine en üst sağlık ve güvenlik tedbirleri ile devam ediyorlar.

Bunun temel sebebi ise insanların evden çıkmadıkları için bilgisayar ve telefon başında daha çok vakit geçirmesiyle oldukça yakından ilgili olmaktadır. Herkes evde olduğu için internette yer alan alışveriş sitelerinden bol bol alışveriş yapmaktadır. Salgın bu nedenle de e-ticaret kuruluşlarını son derece olumlu açıdan etkilemiştir.

Bildiğiniz üzere birçok mağaza artık online olarak satış yapmaya devam ediyor. Salgın nedeniyle kapanan mağazalar artık online olarak müşterileriyle daha sık buluşmaya başladı. Beyaz eşyadan kırtasiye ürünlerine kadar her çeşit eşyayı artık internetten satın alabiliyoruz. En çok da bu yüzden e-ticaret uygulamasının önü günden güne açılmaya devam ediyor.

E-ticarette insanların bir çok hazır seçeneği varken, bir çok işletme de özel yazılım ile kendi sistemlerini yaratmak istiyorlar.

Günümüzden önceki birkaç seneye göre bu sene gerçekten doruk noktasına ulaşan e-ticaret ticari sistem uygulaması, hem satıcının hem de alıcının yüzünü güldüren cinsten bir uygulama olmasıyla dikkat çekmeyi sürdürüyor. Ne yazık ki salgın henüz bitmediği için kimse evden çıkamıyor. E-ticaret (alışveriş) sitelerinin akıbeti olumlu durumunu koruyacak gibi görünüyor.

Kimi sektörler e-ticaret’e yönelerek normal satış ve çirolarını %100 oranında artırırken kimisi ise %400 ‘lere kadar sipariş ve işlerinde artış olduğunu kapasitelerini artırdıklarını söylemekte. En çok artış sağlanan sektörler ise gıda, kitap, temizlik ve giyim olarak belirlendi.

E-ticaret sektörü, detaylı bir biçimde incelediğinde zaten uzun senelerdir gitgide ilerlemekte olan bir sektör olarak bilinmekteydi. Fakat salgının asla göz ardı edilemeyen etkisi ile birlikte son 1.5 aylık döneme bakıldığında e-ticaret sitelerinin çok daha fazla ilerlediğini görmüş bulunuyoruz. Ve ne kadar çok e-ticaret sitelerine ihtiyacımız olduğunu bu süreçte de görmüş olduk.  Bu e-ticaret siteleri içerisinde salgın nedeniyle mağazasını kapatan esnaflar da elbette yer alıyor. Bu süreçte e-ticarete geçen KOBİ’ler de hem kendi ve çalışanlarının sağlığını riske atmadan hem de müşterilerinin sağlığını riske atmadan üretimine ve ticaretine devam edebiliyorlar.

Daha derin incelendiğinde bunun en ciddi nedeninin mağazaların kepenk indirmesi ve bazı sektörlerin satışlarının tavan yapması olarak görmek mümkün olmaktadır. Bu ve daha birçok sebepten ötürü de birçok sektörde talep artışı görülmeye başlandı. İşletmelerin büyük bir kısmı kendi sağlığını güvence altına almak amacıyla mağazaları kapatıp internet satışına odaklanmış durumda.

Marketler, bakkallar, Butikler, Butik kitapçılar gibi birçok yer şu anda e-ticaret sitesi açma başvurusunda en çok bulunan yerler oluyor. Birçok perakendeci de e-ticaret uygulaması talebinde bulunmayı sürdürüyor. Kitap ve oyuncak satışı yapan birçok firma da internet satışına çoktan başladı. Sonuç olarak salgın döneminin karlı çıkanları e-ticaret sistemiyle satış yapan marka ve esnaflar olmuş oldu. İlerleyen günlerde bu verilerin olumsuz yönde değişmesi beklenmiyor. Aksine çok daha fazla firmanın e-ticaret ile hayatımıza gireceği tahmin ediliyor.

E-Ticaret Sitelerinin Salgından Minimum Etkilenmeye Devam Ediyor!

YouTube, 3 Yılda 30 Milyar Dolardan Fazla Ödeme Yaptı

YouTube, Son 3 yılda içerik üreticilerinde ve youtuberlara 30 Milyar Dolardan Fazla ödeme yaptı. Sadece 2019 yılında bakıldığında ABD Gayri safi yurtiçi hasılasına Youtube tarafından 16 Milyar Dolar katkı sağlandığı gözlenmekte....

OKU

Metin ve Görsel İçerik Optimizasyonu

Site içeriğimizde kullandığımız metinler, özgün ve okuyuculara keyif veren bir akışta olması en önemli konular arasındadır. Sitemiz için hazırladığımız yazılarımız ne kadar kaliteli ve doğal olursa, o kadar kişi içeriklerimizi...

OKU
GELİN TANIŞALIM
İLETİŞİM HEMEN TEKLİF AL PROJELERİMİZ
HEMEN TEKLİF AL